| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Dożynki w Lekowie Drukuj Email
poniedziałek, 23 września 2013 13:37

altW sobotę, 21 września br. mszą świętą celebrowaną przez ks. Grzegorza Marquardta w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Lekowie rozpoczęło się X Powiatowe Święto Plonów. Następnie odbyła się najbarwniejsza część uroczystości - korowód dożynkowy, który z kościoła skierował się w stronę boiska przy Zespole Szkół w Lekowie. Barwny orszak niosący wieńce dożynkowe prowadziła orkiestra dęta ze Świdwina oraz starostowie tegorocznych dożynek Elżbieta Bożek i Władysław Bieniek - rolnicy z gminy Świdwin.  Zaproszeni goście, przedstawiciele samorządów, rolnicy, zespoły ludowe przeszli pod główną scenę na której odbywała się ceremonia dożynkowa. Otworzyli ją Starosta świdwiński Mirosław Majka oraz gospodarz dożynek Wójt gminy Świdwin Zdzisław Pawelec. Podziękowali za tegoroczny wysiłek, za zbiory, za bochny chleba - symbol rolniczego trudu, za wierność tradycji. Wyrazili nadzieję, że tego chleba nigdy nie zabraknie na naszych stołach. Uroczystości towarzyszyły liczne atrakcje. Ozdobą dożynek były bogate stoiska gmin, szkół, instytucji, gdzie często oferowano poczęstunek. Dużym zainteresowaniem cieszyła się karczma wiejska, gdzie można było posilić się tradycyjną grochówką, bigosem, kiełbaską. Dużo atrakcji przygotowano dla dzieci: malowanie twarzy, które wykonywali pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdwinie, dmuchane zabawki, wata cukrowa, cukierki i lizaki rozdawane przez sympatycznego „Dinusia”. Uwagę gości przyciągnął pokaz akcji ratowniczo-gaśniczej w wykonaniu młodzieży z Ochotniczej Straży Pożarnej Oparzno. Przed sceną można było podziwiać  tradycyjnie wyplatane wieńce, bogate w kwiaty, zioła, owoce. Wieniec z gminy Świdwin, wykonany przez panie Jadwigę Rosa i Halinę Cybul z sołectwa Berkanowo zajął II miejsce w konkursie na najpiękniejszy wieniec. Doceniono także stoisko gminy Świdwin, które zajęło III miejsce w konkursie na najładniejsze stoisko. Artystycznych wrażeń dostarczyły prezentujące folklor polski i ukraiński zespoły ludowe „Dąbrowiacy" i „Barwinok" z Rusinowa a także dzieci z Zespołu Szkół w Bierzwnicy, które wystąpiły z „dożynkowym” repertuarem.   

 

Składamy gorące i serdeczne podziękowania wszystkim, którzy bezpośrednio i pośrednio byli zaangażowani w organizację dożynek! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.