| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

ALKOHOL – DROGA DONIKĄD Drukuj Email
środa, 04 czerwca 2014 10:57

 

W dniach od 3 lutego do 30 kwietnia br. w Zespole Szkół w Lekowie realizowany był gimnazjalny projekt edukacyjny „Piękny umysł czyli wolność od uzależnień". W ramach tego projektu uczennice klasy I gimnazjum - Kinga Szewczyk i Julia Skwarek opracowały artykuł oraz prezentację multimedialną poruszające problem uzależnień. Opiekunami projektu byli pedagodzy – Beata Słowińska i Żaneta Orenczak. Sądzimy, że artykuł jest wart zaprezentowania szerszemu gronu odbiorców.


Żaneta Orenczak

 

 

ALKOHOL – DROGA DONIKĄD


Różnego rodzaju środki narkotyczne znane były ludzkości od stuleci. Otrzymywano je w postaci wywaru roślinnego lub jako produkt fermentacji owoców. Przypisywano im działania magiczne, a ich stosowanie miało przeważnie charakter rytualny. Oprócz tego dostrzegano ich zalety lecznicze i stosowano jako środki odurzające przy różnych operacjach. Do takich środków należały również alkohole, a wśród nich produkt fermentacji owoców – alkohol etylowy. W zależności od spożytej dawki powoduje on ożywienie, podniecenie, zaburzenie świadomości lub głębokie uśpienie. Może również prowadzić do śmierci. Długie i nadmierne spożywanie alkoholu powoduje uzależnienie, czyli chorobę alkoholową, która zaczyna i rozwija się podstępnie, bez świadomości zainteresowanej osoby. Polega na niekontrolowanym piciu napojów alkoholowych, których spożywanie w dłuższym czasie doprowadza do tego, że tlen, który w normalnie funkcjonującym organizmie jest niezbędny do utleniania tłuszczów, białek i cukrów, w chorobie alkoholowej jest zużywany do utleniania alkoholu. W efekcie następuje m.in. otłuszczenie narządów wewnętrznych, prowadzące do osłabienia mięśnia sercowego, marskości wątroby, zapalenia trzustki, zaburzeń układu hormonalnego. Ponadto alkohol poraża centralny układ nerwowy, co przy nadmiernym jego spożywaniu może spowodować trwałe uszkodzenie mózgu, ogólne wyniszczenie organizmu i w konsekwencji śmierć. Nadużywanie alkoholu jest uważane w Polsce za trzecią, po chorobach układu krążenia i nowotworach, przyczynę zgonu. Osoby nadużywające alkoholu żyją krócej od 10 do 22 lat od wieku oczekiwanego. W zależności od czynników fizycznych i psychicznych, ludzie odmiennie reagują na alkohol, stąd też ich problemy zdrowotne mogą być mniej lub bardziej nasilone. Na ryzyko poważnych schorzeń narażone są więc nie tylko osoby uzależnione, ale i te, które piją alkohol okazjonalnie w dużych ilościach. Spożywanie alkoholu wywołuje często agresję, jest przyczyną kradzieży, wielu wypadków drogowych, napadów, pobić, a nawet morderstw i samobójstw. Alkohol bardzo często prowadzi do rozbicia rodziny, utraty pracy, ogólnej degradacji społecznej. Alkoholizm dotyka nie tylko osobę uzależnioną – problem dotyczy całej rodziny i najbliższego otoczenia. Dlatego tak ważne jest wsparcie bliskich podczas terapii. Gdzie szukać pomocy? U lekarza pierwszego kontaktu, w grupach wsparcia anonimowych alkoholików, dzwoniąc pod numer Telefonu Zaufania – 116 111 lub Telefonu AA – 801 033 242.


Julia Skwarek i Kinga Szewczyk

 

herb

Poprawiony: środa, 04 czerwca 2014 10:58