| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Jubileusz Zespołu Ludowego Dąbrowiacy – „20 lat minęło jak jeden dzień, na drugie tyle teraz przygotuj się, a może i na trzecie, któż to wie?” Drukuj Email
poniedziałek, 10 listopada 2014 01:00

 

4 Dąbrowiacy 25 listopada br. Dąbrowiacy obchodzili jubileusz dwudziestolecia utworzenia zespołu. 20 lat to szmat czasu i dużo pracy włożonej zarówno przez prowadzących jak i samych członków zespołu. W 1994r. Jolanta Bułczyńska - Kierownik Gminnego Ośrodka Kultury w Lekowie i Instruktor GOK Józef Frukacz utworzyli zespół ludowy. W jego skład wchodziło 7 kobiet i 4 dziewczynki. Pierwsze próby odbywały się w mieszkaniu prywatnym Izabelli Dąbrowskiej - działaczki społecznej i wielkiego pasjonata kultury ludowej. Od jej nazwiska powstała nazwa zespołu. Zespół prezentował folklor kaszubski. Członkinie zespołu same haftowały piękne stroje kaszubskie. Pierwszy poważny sprawdzian Zespołu pod nazwą „Zespół Pieśni i Tańca Dąbrowiacy" miał miejsce w Drawsku Pomorskim. W konkursie brało udział 40 zespołów. Zdobycie Brązowej Malwy było dużym zaskoczeniem i wielkim wyróżnieniem za ciężką pracę. Nagroda dała wiele radości i motywację do dalszej pracy artystycznej. 1 Dąbrowiacy 1bW latach 1994-1997 Zespół zdobywał nagrody: Złote, Srebrne i Brązowe Malwy oraz uznanie profesjonalistów i publiczności. W tym okresie najważniejszą nagrodą było zdobycie Grand Prix na przeglądzie w Drawsku Pomorskim i nagroda pieniężna Wojewody Koszalińskiego. Zmiana miejsca zamieszkania Jolanty Bułczyńskiej spowodowała rozwiązanie Zespołu. W 1999 roku Zespół został reaktywowany pod nazwą Zespół Ludowy „Dąbrowiacy", pod kierownictwem Józefa Frukacza i kontynuował tradycje folkloru kaszubskiego. Koncerty, konkursy, przeglądy i zaproszenia do różnych miejsc: Debrzno, Czaplinek, Czarne, Mirosławiec, Drawsko Pomorskie weszły na stałe do kalendarza Zespołu. Goście ze Szkocji, Norwegii, Holandii, Niemiec zawsze nagradzali „Dąbrowiaków" gromkimi brawami. Występy tak się podobały, że Zespół był zaproszony na obchody 700-lecia Prenzlau, uświetniając obchody jubileuszu tego miasta. Na takich imprezach jak: Dni Świdwina, Dni Kultury Kresowej, Dożynki również nie mogło zabraknąć Zespołu Ludowego „Dąbrowiacy". W 2009r. na Przeglądzie Zespołów Ludowych w Drawsku Pomorskim Zespół wystąpił ostatni raz z repertuarem folkloru kaszubskiego zdobywając Srebrną Malwę. 2 Dąbrowiacy 4aW tym też roku zrezygnował z prowadzenia „Dąbrowiaków" Józef Frukacz, a nowym kierownikiem Zespołu została Marianna Balcerek. Pod nowym kierownictwem oraz przy wsparciu finansowym gminy Świdwin, zespół został wyposażony w nowe stroje stylizowane na ludowo, aby na przeglądach móc prezentować folklor z różnych regionów Polski, a więc znacznie wzbogacić repertuar. Wsparcie ze Starostwa pomogło w zakupie profesjonalnego obuwia dla członków zespołu. Swój wkład w nowe stroje miała też Rada Sołecka oraz same członkinie. Przez ostatnie 5 lat „Dąbrowiacy" podczas przeglądów i konkursów zdobyli liczne nagrody: w 2011r. - Brązową Malwę w Drawsku Pomorskim, w 2010r. i 2012r. - II miejsca w Czarnem, 2011r.,2013r. i 2014r. - III miejsca w Czarnem, w 2010r.,2012r.,2013r. - II miejsca w Debrznie, w 2011r. - III miejsce w Debrznie, w 2013r. - III miejsce w Międzyzdrojach, w 2014r. - II miejsce w Międzyzdrojach. Zespół zdobył również główną nagrodę na Przeglądzie Piosenki Ludowej w Ostrowcu, za piosenkę o gminie Malechowo, której słowa były autorstwa Krystyny Brodowskiej. W 2012 roku kapela otrzymała nowy bęben od Nadleśnictwa Świdwin. W roku 2013 „Dąbrowiacy" mieli swoją audycję i koncert „Wieczór na ludowo" w Studiu Koncertowo – Nagraniowym im. Czesława Niemena w Radio Koszalin. Piosenki w wykonaniu „Dąbrowiaków" przez wiele miesięcy utrzymywały się na szczycie Listy Przebojów Ludowych Radia Koszalin. 3 DąbrowiacyZa wsparcie i udział w Jubileuszu 20 - lecia „Dąbrowiaków" serdeczne podziękowania kierujemy do: Starosty Powiatu Świdwińskiego Mirosława Majki, Wójta Gminy Świdwin Zdzisława Pawelca, Nadleśniczego Nadleśnictwa Świdwin Rafała Grzegorczyka, Przewodniczącej Rady Powiatu Świdwińskiego Danuty Malitowskiej, Przewodniczącego Rady Gminy Świdwin Krzysztofa Kaszuby, radnych Powiatu Świdwińskiego Ryszarda Miedzika i Jana Bronowickiego, Skarbnika Gminy Świdwin Renaty Kamińskiej, Sekretarza Gminy Świdwin Haliny Czajkowskiej, Dyrektora ZS w Bierzwnicy Marty Jalowskiej, Dyrektora ZS w Lekowie Jakuba Szynkowskiego, Dyrektora Filialnej Szkoły Podstawowej w Oparznie Doroty Adamiak , Dyrektora artystycznego fundacji FCSR Barbary Kolasińskiej, Kierownika Referatu Oświaty, Kultury, Zdrowia i Sportu gminy Świdwin Sebastiana Basiejko, Kierownika GOPS w Świdwinie Barbary Felskiej, Naczelnika Wydziału Promocji w Starostwie Powiatowym Krzysztofa Kowalewskiego, Podinspektora Referatu OKZiS gminy Świdwin Justyny Strógarek, Przewodniczącej Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP w Świdwinie Elżbiety Wielgosz, miłośniczki Zespołu Józefy Jeziornej, Sołtysa Rusinowa Adama Bieńczaka, Prezesa OSP Rusinowo Mieczysława Kozickiego i naszych koleżanek z Teatru „Babie lato". Dziękujemy również współpracującym w różnych okresach z Zespołem: Barbarze Kolasińskiej, Ewie Odrowąż-Petrykowskiej, Rafałowi Nizioł. Kierownik Zespołu Marianna Balcerek mówi: „...Bardzo cenię sobie pracę z Zespołem „Dąbrowiacy". Jest to dla mnie zaszczyt prowadzić tak wspaniałą grupę. Jestem z nich bardzo dumna...".


Tekst: Bożena Kulikowska, Marianna Balcerek, Krystyna Brodowska, zdjęcia: archiwum Zespołu

 

Poprawiony: wtorek, 02 grudnia 2014 11:43