| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Sanitz - historia współpracy -2013 Drukuj Email
czwartek, 08 sierpnia 2013 10:00

 

 

Sanitz – Świdwin

historia współpracy

 

2003 rok

 • październik – nawiązanie rozmów pomiędzy przedstawicielami gmin Świdwin i Sanitz
 • 4-5 grudzień - wizyta delegacji z gminy Sanitz w gminie Świdwin. Przybył pan burmistrz JoachimHüneckeoraz Przewodniczący Rady Gminy Sanitz – pan Wolfgang Baümler. Goście spotkali się z wójtem panem Bernardem Lauferem, przewodniczącym Rady Gminy Świdwin panem Kazimierzem Lechockim, zastępcą wójta – panem Zdzisławem Pawelcem. Podczas spotkania rozmawiano o gminach Świdwin i Sanitz, prezentując je obu stronom. Uczestniczyli również w programie artystyczno-sportowym przygotowanym przez uczniów i nauczycieli ze szkoły w Oparznie. W świetlicy wiejskiej w Rusinowie dla delegacji niemieckiej zaprezentował się Zespół Ludowy Dąbrowiacy. W następnym dniu goście odwiedzili Zakład Przetwórstwa Owoców „POLFRYS” w Niemierzynie i świdwiński zamek. To pierwsze spotkanie zaowocowało partnerstwem gmin w późniejszym czasie a przedstawiciele gminy Świdwin zostali zaproszeni do gminy Sanitz.

1-sanitz

2-sanitz 3-sanitz

Rozmowy przedstawicieli obu gmin w Urzędzie gminy Świdwin

 

 

4-sanitz 5-sanitz

Spotkanie w Zespole Szkół w Oparznie

 

 

6-sanitz 

Zespół Ludowy Dąbrowiacy

 

 

7-sanitz 

Radnigmin Świdwin i Sanitz

 

 

2004 rok

 • 4-5 marzec - delegacja z gminy Świdwin z rewizytą w gminie Sanitz

 

 

 • 21 maja wizyta delegacji z Sanitz. W tym dniu podczas uroczystego spotkania społeczności obu gmin w Sali Urzędu Gminy Świdwin pan wójt Laufer i pan burmistrz Hünecke podpisali umowę o współpracy obu gmin w zakresie m.in. kultury, sportu, wymiany przedstawicieli społeczności lokalnych, pracowników samorządowych, ochotniczych straży pożarnych, pozyskiwania środków unijnych.

8-sanitz 9-sanitz

Umowa o współpracy gmin Świdwin i Sanitz

 

 

10-sanitz 

Bernard Laufer podpisuje umowę partnerską

 

 

 11-sanitz

Joachim Hüneckepodpisuje umowę partnerską

 

 

 12-sanitz

Spotkanie społeczności lokalnych z gmin Sanitz i Świdwin

 

 

 • W dniach 03 - 05 września nastąpiło uroczyste otwarcie ścieżki „Jezioro czapli”, zrealizowanej w ramach Programu Współpracy Przygranicznej Polska-Niemcy Phare 2002 przy kooperacji z Nadleśnictwem Świdwin i gminą Sanitz. Projekt „Ścieżka – glina i buczyna” został dofinansowany ze środkówUnii Europejskiej. Uczestniczyły w nim dzieci z gmin Świdwin i Sanitz. Przedstawiciele władz, pan Frank Töllner - przedstawiciel gminy Sanitz, radni gminy Świdwin, zaproszeni goście oraz dzieci ze szkoły w Sanitz i w Oparznie przeszli wyznaczoną trasą ścieżki. Następnego dnia dzieci polskie i niemieckie wzięły udział w warsztatach w glinie, w świetlicy wiejskiej w Oparznie. Wykonane prace pozostały do wyschnięcia i wypalenia. Następnie zostały spakowane i przesłane niemieckim uczestnikom programu. W trzecim dniu wizyty dzieci bawiły się wspólnie, biorąc udział w grach i zabawach zorganizowanych w sali gimnastycznej w Oparznie.

2005 rok

 • W dniach 13-14 stycznia delegacja z gminy Świdwin odwiedziła gminę Sanitz.   Wizyta delegacji polskiej miała na celu rozszerzenie współpracy politycznej na obszary społeczne i kulturalne. W trakcie pobytu w Niemczech polska delegacja gościła w siedzibie straży pożarnej w Sanitz. W czasie spotkania, że strażakami omawiano struktury polskich i niemieckich straży pożarnych, podobieństwa i różnice w sposobie pracy. Sekretarz Zarządu Gminnego OSP gminy Świdwin - Roman Kozłowski oraz komendant niemieckiej straży pożarnej Ralf Behm podjęli rozmowy o współpracy. Podsumowaniem spotkania był przegląd sprzętu przeciwpożarowego oraz wozów strażackich będących na wyposażeniu straży pożarnej z Sanitz. Drugim ważnym tematem rozmów, oprócz współdziałania straży pożarnych, była współpraca szkół z gmin Świdwin i Sanitz. Gospodarze zaprosili także polskich gości do Spółki Mieszkaniowo-Rozwojowej pod nazwą „Sanitzer Wohnungs- und Entwicklungsgesellschft mbH”, której udziałowcem jest gmina Sanitz. Efektem pracy firmy jest piękne osiedle domków jednorodzinnych „Am Waldberg”. Kolejnym punktem oficjalnego programu wizyty polskiej delegacji były odwiedziny w firmie „NORIKA” w Groß Lüsewitz, zajmującej się hodowlą ziemniaka. Wyhodowane w „NORICE” odmiany ziemniaka są chętnie nabywane zarówno w Niemczech jak i w innych europejskich krajach. Gospodarze pokazali gościom także Agro-Bio-Technikum w Groß Lüsewitz. To park technologiczny, wyposażony w laboratoria oraz miejsca dla przyszłych firm biotechnologicznych. Podsumowaniem wizyty delegacji z gminy Świdwin było pożegnalne spotkanie w restauracji „Mecklenburg”. Wójt Laufer i Przewodniczącego Rady Lechocki zaprosili radnych gminy Sanitz na udział w sesji Rady Gminy Świdwin zaplanowanej na przełom maja i czerwca a gospodarze z chęcią przyjęli zaproszenie.

13-sanitz

Roman Kozłowski i Ralf Behm

 

 

 14-sanitz

Wspólna próba wozu strażackiego

 

 

 15-sanitz

Przewodniczący RG Świdwin, Wójt gminy Świdwin tłumacz Marlena Gądek burmistrz Sanitz

 

 

 • 17 czerwca przyjechało 41 osób z gminy Sanitz.   Wśród nich byli przedstawiciele straży pożarnej, szkół, sektora gospodarczego, stowarzyszeń, pracownicy samorządowi, radni, osoby zajmujące się kulturą. W trakcie trzydniowej wizyty realizowano założenia porozumienia o współpracy partnerskich gmin, podpisanego 21 maja 2004r. Goście, podzieleni na 3 grupy mieli możliwość bliższego zapoznania się z gminą Świdwin na początku podczas prezentacji multimedialnej a potem na żywo w czasie wizyty „w terenie”. Odwiedzili większe firmy znajdujące się na tym terenie, w tym: Smagro sp. z o.o., Ferroplast sp. z o.o., Polfarm sp. o.o. Mieli możliwość przejścia ścieżką przyrodniczo-edukacyjną „Jezioro czapli”, biegnącą wzdłuż jeziora i lasów w Oparznie. Zwiedzili Zespół Szkół w Lekowie, gospodarstwo agroturystyczne w Rusinowie, odwiedzili Ochotnicze Straże Pożarne SP w Ząbrowie i Lekowie.
 • W dniach 9 – 11 września 24 osobowa grupa dzieci i młodzieży z gminy Świdwin udała się do gminy Sanitz. W trakcie wizyty dzieci odwiedziły szkołę w Sanitz, park rekreacyjny „Green Camp”, gdzie uczestniczyły we wspólnych zabawach, grach i grillu, straż pożarną w Sanitz. Dużą atrakcją był wyjazd do Rostocku i wycieczka statkiem. Wieczór dzieci spędziły wspólnie w Domu Kultury w Sanitz.
   

2006 rok

 • W dniach 19 -21 maja czterdziestoosobowa delegacja z gminy Świdwin przebywała z rewizytą w zaprzyjaźnionej gminie Sanitz. W wyjeździe uczestniczyli radni, sołtysi, pracownicy samorządowi oraz mieszkańcy gminy. Gospodarze zaprezentowali swoją gminę w trzech blokach tematycznych: gospodarka i sprawy komunalne, straż pożarna oraz kultura i sport. Osiemnastoosobowa grupa komunalna odwiedziła m.in. nowoczesne gospodarstwo rolne o powierzchni ok. 1200ha wraz z hodowlą danieli i nowoczesną gorzelnią, park ptaków w Marlow, jednostkę wojsk rakietowych obrony przeciwlotniczej i park technologiczny Agro-Bio-Technikum w Groß Lüsewitz. Jedenastoosobowa grupa ochotniczej straży pożarnej z gminy Świdwin gościła u niemieckich kolegów i koleżanek strażaków. Gospodarze przygotowali bardzo atrakcyjny program wizyty, w trakcie którego zaprezentowali umiejętności młodzieżowej straży i oddziału pogotowia strażackiego. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie elektrowni węgla kamiennego w Rostocku. Wszystkie punkty programu przygotowane przez gospodarzy były bardzo ciekawe i pouczające. W sobotni wieczór, po pełnym wrażeń dniu, zaprezentowano program artystyczny. Wystąpił chór z Sanitz oraz grupa taneczna, która prezentowała tance rodem z Teksasu. Swoje 5 minut mieli również nasi Dąbrowiacy. Bardzo podobał się ich występ niemieckim mieszkańcom, którzy przygotowali dla nas wieczorny poczęstunek w pięknej stodole Schwarzen Scheune. Wszędzie spotykaliśmy się z miłym przyjęciem. Na każdym kroku widać było dbałość o szczegóły. Już przy wjeździe do Sanitz przywitała nas tablica z informacją o partnerskiej gminie Świdwin, a przed pensjonatami oraz w miejscach odwiedzin umieszczono polską flagę oraz herb gminy.

16-sanitz

Pokaz uwalniania osoby uwięzionej we wraku samochodu

 

 

 17-sanitz

Przejazd zabytkowym wozem przeciwpożarowym

 

 

18-sanitz

Rozmowy kolegów i koleżanek strażaków

 

 

 19-sanitz

Wizyta w elektrociepłowni

 

 

 20-sanitz

Wizyta w gorzelni

 

 

21-sanitz

Pożegnanie

 

 

 22-sanitz

Występ chóru

 

 

 • 26 października miała miejsce ostatnia sesja Rady Gminy Świdwin kadencji 2002-2006. Na tę sesję zaproszono delegację z gminy Sanitz: Burmistrza Joachima Hünecke oraz Przewodniczącego Rady Thomasa Möllera. Sesja odbyła się w komnacie zamku świdwińskiego. Goście przywieźli ze sobą drogowskaz „Sanitz 350 km”. Po sesji zwiedzili Zespół Szkół w Lekowie oraz budowaną halę sportową. Goście życzyli sukcesów kandydatom do rady podczas wyborów w listopadzie.

23-sanitz

Radni i goście

 

 

 24-sanitz

Drogowskaz do Sanitz

 

 

 25-sanitz

Przemawia burmistrz Joachim Hünecke

 

 

2007 rok

 • 15 maja gminę Świdwin odwiedzili goście z zaprzyjaźnionej gminy Sanitz. Dziesięcioosobowa ekipa, składająca się z przedstawicieli stowarzyszeń, przedsiębiorców i lokalnych polityków pokonała rowerami 350 km. Pomysłodawcami i organizatorami eskapady byli Burmistrz Joachim Hüneckewraz z Przewodniczącym Rady Thomasem Möllerem. Uczestnicy wycieczki wyruszyli 11 maja z placu przed ratuszem w Sanitz.   Ich celem był przyjazd na plac przed Urzędem Gminy w Świdwinie. Całą trasę przebyli ubrani w koszulki z napisami „SANITZ – ŚWIDWIN 2007” a ich rowery zdobiły flagi z herbem gminy Sanitz. Podróżując rowerami zatrzymywali się w ciekawych i uroczych miejscach na terenie naszego województwa. Na swój ostatni nocleg przed przybyciem do Świdwina zatrzymali się na kempingu w Golczewie. Rowerzystów przywitał Wójt Bernard Laufer wraz z Przewodniczącym RG Lechockim. Uczestnicy wycieczki uświetnili osiągnięcie celu wędrówki lampką szampana. Wyczerpani i szczęśliwi z osiągnięcia wyznaczonego celu zapakowali rowery do oczekującego samochodu. Ostatnie popołudnie i noc przed wyruszeniem w drogę powrotną spędzili w gospodarstwie agroturystycznym „Miodowy Dwór” w Rusinowie.

 

 26-sanitz

Burmistrz Hünecke z rowerem

 

 

 27-sanitz

Rowerzyści z Sanitz

 

 

28-sanitz 29-sanitz

Wspólne gry w gospodarstwie agroturystycznym „Miodowy Dwór”

 

 

30-sanitz 

Wspólne zdjęcie

 

2008 rok

 • 13-14 czerwca gminę Sanitz odwiedził Wójt Bernard Laufer wraz z Przewodniczącym Rady Kazimierzem Lechockim. Spotkanie robocze obejmowało możliwości szerszej współpracy, zwłaszcza w dziedzinach takich jak sport, ochotnicze straże pożarne.
 • 24-25 października na zaproszenie Wójta Laufera oraz Przewodniczącego Rady Lechockiego, gminę Świdwin odwiedzili Burmistrz Joachim Hüneckewraz z Przewodniczącym Rady Thomasem Möllerem.   Tematem rozmów była partnerska współpraca obu gmin. Goście tym razem odwiedzili gospodarstwo rolne AGROBRUSNO, spotkali się również z przedstawicielami władz uzdrowiskowej gminy Połczyn –Zdrój

 31-sanitz

Wizyta w gminie Połczyn-Zdrój

 

2009 rok

 • W dniach 23-24 października gminę Sanitz odwiedził nowy włodarz gminy Świdwin – Zdzisław Pawelec, wybrany Wójtem po nagłej śmierci Wójta Bernarda Laufera w lutym 2009r. Podczas rozmów uzgodniono na 2010r. plan spotkań i projektów, dotyczący mieszkańców obu gmin.

 

 

2010 rok

 • W dniach 15 – 16 maja na zaproszenie naszej gminy przybyła delegacja z miejscowości Gubkow w gminie Sanitz. 15 maja br., tradycyjnie, jak co roku odbyły się uroczyste obchody Gminnego Święta Strażaka. Ochotnicza Straż Pożarna Ząbrowo była gospodarzem uroczystości. Udział delegacji OSP z Gubkow podniósł rangę wydarzenia. Dalsza część uroczystości została przeniesiona do Międzyrzecza, gdzie prezentowano muzykę strażacką. Tam też odbyło się robocze spotkanie OSP Ząbrowo i OSP Gubkow, podczas którego wypracowano kierunki i zasady wzajemnej współpracy, dotyczącej min.: wymiany młodzieży biorącej udział w obozach szkoleniowo-wypoczynkowych, udziału w zawodach sportowo-pożarniczych oraz wzajemnych obchodach dnia strażaka.

32-sanitz

Przemarsz strażaków

 

 

33-sanitz 

Strażacy przed świetlicą w Ząbrowie

 

 

34-sanitz 

Prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP Zdzisław Pawelec 

 

 • W dniach 20-22 sierpnia gminę Świdwin odwiedziła dwudziestotrzyosobowa delegacja z gminy Sanitz. Celem spotkania było wzmocnienie partnerstwa. Gości powitał Wójt Zdzisław Pawelec, życząc wszystkim uczestnikom udanego pobytu w gminie Świdwin. Burmistrz Joachim Hünecke podziękował w imieniu Sanitz za zaproszenie i przekazał drzewko jabłoni oraz kalendarz w prezencie. Podczas prezentacji multimedialnej goście mogli zapoznać się z informacjami dotyczącymi rozwoju gminy Świdwin. Drugi dzień rozpoczął się wycieczką do Kołobrzegu, który goście zwiedzili razem z przewodnikiem. Potem zwiedzano „Dom chleba” w Ustroniu Morskim , gdzie można było spróbować chleba wypiekanego według starych receptur. Goście z Sanitz mieli możliwość uczestnictwa w Turnieju Sołectw „O Szablę Wójta”, który odbył się na boisku sportowym w Krosinie.

 35-sanitz

W Kołobrzegu

 

 

36-sanitz 

W Rusinowie przed gospodarstwem agroturystycznym „Miodowy Dwór”

 

2011 rok

 • W dniach 27 - 28 maja, delegacja z gminy Świdwin gościła w partnerskiej, niemieckiej gminie Sanitz. Wójt Zdzisław Pawelec oraz Przewodniczący Rady Krzysztof Kaszuba wraz z tłumaczem, spotkali się w ratuszu z Burmistrzem Gminy Sanitz Joachimem Hünecke oraz Przewodniczącym Rady Thomasem Möllerem. Tematem rozmów była dalsza współpraca obu gmin oraz kierunki jej rozwoju.
 • W dniach 18 - 19 czerwca w Pałacu Myśliwskim w Słonowicach odbył się piknik „Kinderfest” w ramach działalności Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Mniejszości Niemieckiej. Otworzyła go przemową Pani Przewodnicząca Lilia Przepiórka. Dzięki życzliwości Wójta Zdzisława Pawelca, Damiana Fabera - Zarządcy Pałacu w Słonowicach oraz operatora kamery z Berlina - Thomasa Simon, w spotkaniu mogli wziąć udział także uczniowie z Gminy Partnerskiej Sanitz oraz uczniowie Zespołu Szkół w Lekowie. Dwie lektorki z Instytutu Goethego realizowały z dziećmi i młodzieżą ogólnopolski projekt Deutsch Wagen Tour mający na celu propagowanie języka niemieckiego oraz nowatorskich metod nauczania. Pani Lektor Justyna Wichłacz przeprowadziła bardzo dynamiczne i ciekawie gry oraz zabawy językowe. Wzięły w nich udział zarówno przedszkolaki jak i nieco starsi. Młodzież z Polski i z Niemiec wykonała także szereg „łamańców językowych”, które pozwoliły przełamać barierę językową oraz zintegrować obie grupy. Podczas spotkania uczestnicy mogli przypatrywać się także pracom ekipy filmowej z Berlina, która nagrywała ujęcia do produkcji o działalności Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej. Na spotkaniu w Pałacu Myśliwskim pojawili się także Wolfgang Trapp z biura prasowego oraz polski grafik Maciej Chytrowski. Obaj Panowie aktywnie wpierali projekt wykonując profesjonalne zdjęcia. Tego dnia nie zabrakło wrażeń. Po grillowaniu i wspólnych zabawach uczniowie z Sanitz wraz z opiekunkami wybrali się na spacer, podczas którego podziwiali konie oraz malowniczą okolicę. Na zakończenie dnia młodzież z Niemiec wykonała fragment polskiego utworu muzycznego oraz sporządziła wraz z nauczycielkami mapę pozytywnych haseł łączących Polskę i Niemcy. Spotkanie wypadło na wysokim poziomie - także dzięki wsparciu Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie, która umożliwiła przygotowanie dla młodzieży wartościowych pamiątek symbolizujących Polskę oraz piękno naszego kraju.

37-sanitz 38-sanitz

Wspólne zajęcia polsko-niemieckie

 

 

 39-sanitz

Przed pałacem w Słonowicach

 

 • W sobotę, 27 sierpnia na boisku „Orlik” przy Zespole Szkół Rolniczych w Świdwinie odbył się Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Ligii Bałtyckiej Orlik 2012. W zawodach wzięły udział następujące zespoły: UKS Bushi-do Lekowo, Huragan Bierzwnica, UKS Olimpus Rąbino, Pogoń Połczyn Zdrój, Spójnia Świdwin, Sanitz. Czas gry zespołów wynosił 1x10 minut, w systemie ,,każdy z każdym”. Organizatorem turnieju była Gmina Świdwin oraz GLKS Huragan Bierzwnica.   Wszystkie zespoły otrzymały z rąk Wójta Gminy Świdwin Zdzisława Pawelca pamiątkowe puchary, dyplomy i piłki. Wybrano najlepszą szóstkę turnieju:
 • 1.Błażej Tołkin – Pogoń Połczyn Zdrój
 • 2.Fabian Sobczak – Huragan Bierzwnica
 • 3.Jakub Skrzek – Wicher Rąbino
 • 4.Kordian Błażejczyk – Spójnia Świdwin
 • 5.Kacper Chowaniec – Bushi-do Lekowo
 • 6.Frederik Meyer – Sanitz

               Najlepszym bramkarzem został zawodnik Sanitz Benedikt Zschunke. Po zakończonym turnieju wszyscy zawodnicy i opiekunowie udali się na wspólny obiad a następnie do Parku Wodnego Relax w Świdwinie.

40-sanitz

Drużyny piłkarskie

 

 

41-sanitz 

Nagrodę odbiera najlepszy bramkarz

 

 

42-sanitz 

Wspólne zdjęcie uczestników Turnieju

 

 • W dniach 21 - 23 października, czterdziestojednoosobowa delegacja Świdwin gościła w gminie Sanitz.W wyjeździe uczestniczyli radni, sołtysi, pracownicy samorządowi, przedstawiciele OSP Ząbrowo, Zespół Ludowy Dąbrowiacy oraz mieszkańcy gminy. Gospodarze zaprezentowali swoją gminę w czterech grupach tematycznych: społecznej, ekonomicznej, OSP oraz edukacja i sport. Grupa ekonomiczna miała możliwość przyjrzenia się funkcjonowaniu nowoczesnej firmy rolniczej, zajmującej się produkcją zwierzęcą i dodatkowo wytwarzaniem biogazu. Następnie odbyła wizytę w firmie MIHG GmbH, zajmującej się sprzedażą maszyn rolniczych i usługami związanymi z naprawą sprzętu rolniczego. Tam też odbyło się bardzo miłe spotkanie przy kawie z właścicielami tej intensywnie rozwijającej się firmy. Grupa przedstawicieli OSP z Ząbrowa spotkała się z prezesami i druhami Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Sanitz. Ciekawy program miała również grupa społeczna, która zobaczyła jak funkcjonuje przedszkole oraz system opieki społeczno-medycznej dla osób starszych. Osoby związane ze szkolnictwem i sportem odbyły wizyty w szkole w Sanitz. Miały też możliwość przyjrzenia się budowie nowej szkoły. Po zakończeniu spotkań w grupach udaliśmy się do Rostocku. Warto było udać się na krótki spacer po tym pięknym, zabytkowym mieście. Stamtąd grupa udała się statkiem do nadmorskiego Warnenmünde, a potem do hotelu. Wieczorem odbyła się wspólna kolacja z mieszkańcami gminy Sanitz, uświetniona dzięki występom zespołu tanecznego z Sanitz i Dąbrowiaków z Rusinowa.Gospodarzom należą się wielkie podziękowania za bogaty i wartościowy program wizyty. Bardzo dziękujemy!

 

43-sanitz

W hotelu Albertsdorf

 

 

44-sanitz 

W siedzibie MIHG GmbH

 

 

45-sanitz 

W gospodarstwie rolnym

 

 

46-sanitz 

W przedszkolu

 

 

47-sanitz 

Rostock

 

 

48-sanitz 

Pożegnanie

 

 

 • W dniach 9-11 grudnia br., reprezentacja Gminy Świdwin, składająca się z 14 piłkarzy w wieku 8-10 lat z klubów Huragan Bierzwnica i Bushido Lekowo gościła w partnerskiej Gminie Sanitz. Podczas trzydniowego pobytu chłopcy wraz z opiekunami wzięli udział w wielu atrakcjach przygotowanych przez zaprzyjaźniony klub piłki nożnej TSV Eintracht Sanitz.

 

                Piątkowy wieczór zawodnicy z zaprzyjaźnionych drużyn sportowych spędzili w Centrum Rozrywki dla dzieci w Rostocku, korzystając z wszelkich atrakcji, w tym między innymi z parku linowego oraz lodowiska.

 

                Największe emocje spotkały dzieci w sobotę, ponieważ wtedy mogły zmierzyć się w rywalizacji sportowej, uczestnicząc w halowym turnieju piłki nożnej z udziałem drużyn z Niemiec: TSV Eintracht Sanitz, SV Hafen Rostock, TSV Graal-Muritz, PSV Ribnitz-Damgarten, SV Warnemünde. Nieoczekiwanie nasz zespół, który na co dzień występuje w rozgrywkach ligi młodzika młodszego, zajął pierwsze miejsce w turnieju, pokonując rówieśników ze wszystkich drużyn. Zawodnicy z gminy Świdwin uzyskali następujące wyniki:

 

1.Gmina Świdwin – TSV Eintracht –   2-4

2.Gmina Świdwin – PSV Ribnitz-   2-0

3.Gmina Świdwin – TSV Graal-       9-1

4.Gmina Świdwin – SV Warnemü       3-1

5.Gmina Świdwin – SV Hafen       8-0

 

Najlepszym zawodnikiem turnieju został Andrzej Śpicha z Kluczkowa. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale z rąk burmistrza Sanitz Joachima Hünecke. Sobotnie popołudnie wszystkie zespoły spędziły na wspólnej zabawie w kręgielni. W niedzielę rano, po wspólnym śniadaniu, reprezentacja z naszej gminy udała się w podróż powrotną do domu.

 

 

 w Truskawkowym Parku Rozrywki

w Truskawkowym Parku Rozrywki

 

 

 na lodowisku

na lodowisku

 

 

 kluby sportowe przed halowym turniejem piłki nożnej

kluby sportowe przed halowym turniejem piłki nożnej

 

 

przed I meczem

przed I meczem

 

 

mecz

mecz

 

 

 medale dla zwycięzców

medale dla zwycięzców

 

 

 55-sanitz

zawodnicy z gminy Świdwin

 

 

z TSV Eintracht

z TSV Eintracht

 

 

na kręgielni

na kręgielni

 

 

dyplom 

dyplom  

 

2012 rok

 • Po 8 latach współpracy, 38 –osobowa delegacja z Sanitz gościła w dniach 20-22 lipca br. w gminie Świdwin, uświetniając obchody 20 rocznicy utworzenia samorządu. Goście uczestniczyli w uroczystej sesji Rady Gminy Świdwin na Zamku w Świdwinie oraz w wydarzeniach kulturalnych towarzyszących obchodom. Podczas sesji Burmistrz Joachim Hünecke przedstawił prezentację multimedialną gminy Sanitz. W piątek, 20 lipca br. w Rusinowie, delegacja niemiecka wzięła udział w prezentacjach folklorystycznych pn. „III Rusinowskie Lato z Folklorem”. Zespół tańca country pn. „Bunny-City-Line-Dancers” z gminy Sanitz wystąpił na scenie obok takich zespołów jak: „Jantarowy Kwiat”, „Chabry”, „Czeremcha”, „Swaty”, „Złoty Dukat”, „Dąbrowiacy”, „Barwinok”. W sobotę, 22 lipca, delegacja niemiecka, podzielona na 3 zespoły tematyczne odbyła wizyty w instytucjach, organizacjach i miejscach związanych z gminą Świdwin. Grupa oświatowo-kulturalna odwiedziła Zespół Szkół oraz halę sportową w Lekowie. Zapoznała się z polskim systemem oświatowym, uczestniczyła w polsko-niemieckich grach edukacyjnych. Grupa komunalna udała się z wizytą do Międzygminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami Sp. z o.o. w Wardyniu Górnym. Drużyna Ochotniczych Straży Pożarnych z Sanitz odwiedziła zaprzyjaźnioną OSP Ząbrowo. W godzinach popołudniowych w Klępczewie odbył się„Turniej Sołectw o Szablę Wójta Gminy Świdwin”, w którym aktywnie uczestniczyli także goście z Sanitz. Atrakcję stanowiły bardzo bogate stoiska sołectw, uginające się pod ciężarem wyrobów rękodzielniczych, wiejskich potraw i swojskich nalewek. Drużyny sołeckie rywalizowały m.in. w konkurencjach takich jak: slalom, rzut kaloszem do celu, dojenie kozy, zdjęcie z sołectwa, produkt spożywczy i napój sołectwa. Po „ciężkich” bojach - trofeum – Szabla Wójta trafiła do rąk mieszkańców sołectwa Rogalino. II miejsce zajęła drużyna z Sanitz a III – sołectwo Rusinowo. Nagrodę pieniężną za II miejsce drużyna z Sanitz przekazała Zespołowi Szkół w Lekowie.

 

Bardzo dziękujemy gościom za aktywny udział we wszystkich wydarzeniach towarzyszących obchodom 20 lat Gminy Świdwin!

 

prezentacja multimedialna gminy Sanitz

prezentacja multimedialna gminy Sanitz

na Rusinowskiej scenie tańczy zespół „Bunny-City-Line-Dancers”

na Rusinowskiej scenie tańczy zespół „Bunny-City-Line-Dancers”

 

 prezentacja p. Kariny Karwowskiej pn. „Schulprojekte der vergangenen Schuljahre” w ZS w Lekowie

prezentacja p. Kariny Karwowskiej pn. „Schulprojekte der vergangenen Schuljahre” w ZS w Lekowie

 

polsko-niemieckie gry edukacyjne w Zespole Szkół w Lekowie

polsko-niemieckie gry edukacyjne w Zespole Szkół w Lekowie

 

 w MPGO Sp. z o.o. w Wardyniu Górnym

w MPGO Sp. z o.o. w Wardyniu Górnym

 

w MPGO Sp. z o.o. w Wardyniu Górnym

w MPGO Sp. z o.o. w Wardyniu Górnym

 

 w sortowni odpadów w MPGO Sp. z o.o. w Wardyniu Górnym

w sortowni odpadów w MPGO Sp. z o.o. w Wardyniu Górnym

 

stoisko gminy Sanitz na Turnieju Sołectw o Szablę Wójta gminy Świdwin

stoisko gminy Sanitz na Turnieju Sołectw o Szablę Wójta gminy Świdwin

 

 przedstawiciel drużyny z Sanitz podczas dojenia „kozy”

przedstawiciel drużyny z Sanitz podczas dojenia „kozy”

 

 konkurencja „ubijanie piany z białek”

konkurencja „ubijanie piany z białek”

 

wspólne zdjęcie przed pałacem w Słonowicach

wspólne zdjęcie przed pałacem w Słonowicach

 

 

2013 rok

 • W dniach 02 - 04 sierpnia br.czterdziestojednoosobowa grupa osób z gminy Świdwin odwiedziła mieszkańców gminy Sanitz. W wyjeździe uczestniczyli radni, sołtysi, przedstawiciele OSP Ząbrowo, oświaty i stowarzyszeń, pracownicy samorządowi. W czasie spotkań towarzyszyli nam strażacy z OSP Gubkow, radni, pracownicy samorządowi gminy Sanitz. Gospodarze powitali nas w świetlicy wiejskiej w Sanitz. Tam przy kawie i pysznym cieście przedstawiono szczegóły trzydniowego pobytu. Pierwszym punktem programu była wizyta w parku przyrodniczo-myśliwskim Wendfeld, w którym hodowane są egzotyczne ptaki, będące pasją Wolfganga Vandreya, gospodarza obiektu. Tam też odbyła się kolacja z mieszkańcami gminy Sanitz. Podczas kolejnego dnia strażacy z OSP Ząbrowo udali się do kolegów z OSP Gubkow, którzy przygotowali dla nich specjalny program. Pozostali zwiedzali prywatną prażalnię kawy w miejscowości Bargeshagen. Każdy miał możliwość degustacji kawy i zakupu świeżo uprażonych kawowych ziaren. Dużą atrakcję stanowiła przejażdżka zabytkową kolejką wąskotorową „Molli”. Pokonaliśmy krótką, acz pełną wizualnych i dźwiękowych wrażeń ok. 8 km trasę z Bad Doberan do nadmorskiej miejscowości Heiligendamm. Po spacerze promenadą do mola w Heiligendamm wszyscy udali się do miejscowości Groß Lüsewitz. Tam odbyły się polsko-niemieckie gry i zabawy towarzyskie. Do najciekawszych należały: przeplatanie obręczy ze sznura wokół wszystkich trzymających się z ręce w kole uczestników zabawy, zabawa ruchowo-słowna, toczenie szklanych kulek na odległość rynną utworzoną przez Polaków i Niemców, „ludzkie domino”. Wszystkie gry wymagały zaangażowania oraz współpracy uczestników i były świetnym sposobem na międzynarodową integrację. Dziękujemy za miłe przyjęcie, gościnę, ciekawy program wizyty. Szczególne podziękowania kierujemy do Barbary Kirchheiner za książki niemieckojęzyczne oraz zdjęcia. Serdecznie dziękujemy!

 

 • Realizacja projektu:"Długotrwała polityka energetyczna jako szansa na rozwój gmin wiejskich"

 

alt

 

 

uczestnicy wizyty w Sanitz

uczestnicy wizyty w Sanitz

 

wójt Pawelec otrzymał kartę honorowego członka klubu motocyklowego

wójt Pawelec otrzymał kartę honorowego członka klubu motocyklowego

 

mieszkańcy gmin Sanitz i Świdwin podczas wspólnego wieczoru w Wendfeld

mieszkańcy gmin Sanitz i Świdwin podczas wspólnego wieczoru w Wendfeld

 

wójt Pawelec składa podziękowania Barbarze Kirchheiner

wójt Pawelec składa podziękowania Barbarze Kirchheiner

 

w prażarni kawy w Bergeshagen

w prażarni kawy w Bergeshagen

 

w prażarni kawy w Bergeshagen

w prażarni kawy w Bergeshagen

 

wąskotorówka „Molli”

wąskotorówka „Molli”

 

Sanitz74

przejazd kolejką

 

na molo w Heiligendamm

na molo w Heiligendamm

 

Sanitz76

gry i zabawy towarzyskie

 

gry i zabawy towarzyskie

gry i zabawy towarzyskie

 

gry i zabawy towarzyskie

gry i zabawy towarzyskie

 

pożegnanie gości z Polski

pożegnanie gości z Polski

 

 • W dniu 29 października br. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Jana Śpiewaka na Zamku w Świdwinie nastąpiło uroczyste otwarcie pokaźnego zbioru literatury niemieckojęzycznej. Uczestniczyli w niej przedstawiciele wszystkich świdwińskich samorządów: gminy  Świdwin, którą reprezentowali wójt Zdzisław Pawelec i przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Kaszuba, powiatu świdwińskiego z przedstawicielami: przewodniczącą Rady Miasta Danutą Malitowską i starostą Mirosławem Majką, miasta Świdwin, z reprezentantami burmistrzem Janem Owsiakiem i przewodniczącym Rady Miasta Henrykiem Klamanem. Nie mogło oczywiście zabraknąć burmistrza partnerskiej gminy Sanitz Joachima Hünecke. Inicjatywę objął patronatem Konsulat Generalny Niemiec w Gdańsku, który reprezentowała Friedrun Keltsch – Rączka.

  Przedsięwzięcie jest efektem współpracy kilku samorządów lokalnych, Konsulatu Generalnego Niemiec w Gdańsku i wielu ludzi dobrej woli, którzy zaangażowali się w tę inicjatywę. Szczególnie należy tu wyróżnić trzy osoby: Karinę Karwowską nauczycielkę języka niemieckiego zw Zespole Szkół w Lekowie, Barbarę Kirchhainer oraz Thomasa Simona. Pomysł taki zrodził się w 2012 roku. Początkowo miał to być zbiór około 200 – 300 książek dla dzieci i młodzieży. Wysłano  pisma do wydawnictw i instytucji z krajów niemieckojęzycznych. Jeden list został wysłany także do gminy Sanitz zaprzyjaźnionej z gminą wiejską Świdwin. Okazało się, że właśnie w Sanitz - głównie za sprawą Barbary Kirchhainer - akcja spotkała się z największym oddźwiękiem. Tak wielkim, że przerosła wszelkie oczekiwania organizatorów. Udało się zebrać kilka tysięcy książek. Większość pochodzi z Sanitz, część z Biblioteki Centralnej w Berlinie, z Ambasady Szwajcarii, z Konsulatu Generalnego Niemiec oraz z wydawnictw niemieckich. W zbiorze znajdują się przede wszystkim leksykony, encyklopedie, powieści znanych autorów. Jest także sporo książek z ilustracjami, przeznaczonych dla najmłodszych czytelników, którzy nie znają jeszcze dobrze języka niemieckiego. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do korzystania z niemieckojęzycznego zbioru książek w świdwińskiej bibliotece!

 

alt

Barbara Kirchhainer i Karina Karwowska

 

alt

Barbara Kirchhainer, Karina Karwowska i Friedrun Keltsch – Rączka tuż przed przecięciem wstęgi

 

alt

Barbara Kirchhainer, Karina Karwowska i Friedrun Keltsch– Rączka i Zdzisław Pawelec

 

alt

 

uczestnicy uroczystego otwarcia zbioru literatury niemieckojęzycznej

 

alt

młodzież z Zespołu Szkół w Lekowie 

 

 

Rok 2015

Wizyta w partnerskiej gminie Sanitz

W dniach 04-06 września 2015 roku 43-osobowa delegacja z gminy Świdwin gościła w niemieckiej gminie Sanitz.

Wizyta delegacji polskiej miała na celu pogłębienie współpracy w obszarze społecznym, kulturalnym oraz sportowym. Wartością dodaną spotkania była integracja mieszkańców gmin Świdwin i Sanitz. W trakcie pobytu w Niemczech polska delegacja gościła w domu seniora
i przedszkolu prowadzonym przez stowarzyszenie „Auf der Tenne” w Roggentin. Mieliśmy możliwość zapoznania się z metodami pracy z dziećmi oraz opieki nad osobami starszymi w gminie Sanitz. Nawiązane zostały kontakty, zaczerpnięto inspiracje, które mogą ulepszyć nasze działania w tych zakresach. Gospodarze zaprosili nas również do elektrowni Rostock. Odwiedziliśmy także gospodarstwo Karl’s Erdbeerhof. Znajduje się ono w wiosce edukacyjnej Rövershagen, której produktem turystycznym jest truskawka i wszystko co się z nią wiąże. Mamy więc truskawkowe mydło, marmoladę, cukierki, a także chleb, bułki, kawę i ser żółty. Na zainteresowanych czeka warsztat kreatywności. Dużą przyjemnością i ciekawym doświadczeniem podczas pobytu w Sanitz było wzięcie udziału w popularnych tam wyścigach łodzi smoczych, odbywających się przy okazji festynu „Park- und Seefest” w miejscowości Gross Lüsewitz. Nasza drużyna, po zaledwie 1 treningu i przy kilkuosobowym wsparciu gospodarzy zajęła 4 miejsce. Zwieńczeniem festynu był tzw. „bieg siłacza”, który mieliśmy możliwość obserwować.

Podsumowaniem wizyty było pożegnalne spotkanie i zaproszenie delegacji z gminy Sanitz do odwiedzenia gminy Świdwin w przyszłym roku.

 

1 wystep dabrowiakow

występ dąbrowiaków

 

2 nasza druzyna lodzi smoczej

nasza drużyna łodzi smoczej

 

3 lodz smocza

łodź smocza

 

4 poczatek biegu silacza

początek biegu siłacza

 

5 uczestnik biegu

uczestnik biegu

 

7 gospodarstwo karls erdbeerhof

gospodarstwo Karls Erdbeerhof

 

8 elektrownia rostock

elektrownia Rostock

 

6 pozegnanie

pożegnanie

 

10 pozegnanie

pożegnanie

 

11 pozegnanie

pożegnanie

 

Rok 2016

2

W piątek, 12 lutego br., do gminy Świdwin trafił po raz kolejny transport sprzętu rehabilitacyjnego. Dary przywieźli przedstawiciele partnerskiej gminy Sanitz z Panem Burmistrzem Joachimem Hünecke na czele. Sprzęt dostarczono specjalnie oznakowanym samochodem dostawczym z napisem partnerstwo gmin Świdwin i Sanitz – transport darowizny. Tak jak poprzednio - dary trafiły do Środowiskowego Domu Samopomocy w Klępczewie. Przekazany sprzęt to głównie łóżka rehabilitacyjne i wózki inwalidzkie, z których będą mogły korzystać osoby potrzebujące. Serdecznie dziękujemy mieszkańcom gminy Sanitz i wszystkim zaangażowanym w przygotowanie, przekazanie i dostarczenie sprzętu rehabilitacyjnego do gminy Świdwin. Wyrażamy wdzięczność za bezinteresowną pomoc, życzliwość i okazane wsparcie.

Emilia W.

Sanitz06 

 

W dniach 03-05 września br. 36-osobowa delegacja z partnerskiej, niemieckiej gminy Sanitz przebywała w gminie Świdwin. Wizyta gości z Niemiec to efekt trwającej już 12 lat bliskiej współpracy obu gmin, których mieszkańcy co roku spotykają się, wymieniają doświadczeniami i zacieśniają więzy. W programie pobytu delegacji z Sanitz był udział w Dożynkach Gminnych i Turnieju Sołectw o Szablę Wójta Gminy Świdwin, który odbyły się 2 września br. w Lekowie. Było to dosyć trudne zadanie i prawdziwe wyzwanie dla gości z Sanitz, któremu jednak w pełni podołali. Wzięcie udziału w Turnieju wymagało wcześniejszego przygotowania się tak, by sprostać wszystkim zadaniom. Drużyna z Sanitz uczestniczyła w konkurencjach sprawnościowych, w których należało m.in. strącić jak najwięcej wiejskich kręgli, uzbierać jak największą kwotę pieniędzy sprytnie ukrytych w zbożu na wypłatę sołtysa czy „ugotować” mu obiad z jak największej ilości warzyw wrzuconych do kotła. Przygotowała także stoisko, tablicę promocyjną i pejzaż sołectwa. W efekcie trofeum Turnieju – Szabli Wójta nie zdobyła, ale godnie zaprezentowała się, zyskując uznanie i aplauz publiczności. Oprócz udziału w Turnieju goście z Sanitz zwiedzili Połczyn-Zdrój – spacerowali ulicą Grunwaldzką i deptakami w parku zdrojowym, poznając historię miasta. Wspięli się także na wieżę ostrzegawczą Nadleśnictwa Świdwin, położoną na terenie Białego Zdroju. Odwiedzili Powiatową Komendę Państwowej Straży Pożarnej w Świdwinie oraz siedzibę Ochotniczej Straży Pożarnej w Ząbrowie.

Podsumowaniem wizyty było pożegnalne spotkanie i zaproszenie do odwiedzenia gminy Sanitz w przyszłym roku.

E.Wiszniewska, fot. J. Anglisz-Myszka, D. Adamiak

 

uksavatar03

Wspólne zajęcia młodych piłkarzy prowadzone przez trenerów HSV HAMBURG. Wyjazd w piątek (16.09) godz.:10:55 basen Świdwin – 11:05 szkoła w Lekowie, powrót w niedzielę (18.09). Zawodnicy wytypowani przez UKS Avatar Lekowo: 1. Filip Gontarczuk, 2. Mariusz Kubiś, 3. Kamil Skwarek, 4. Igor Szwedun, 5. Dominik Świątczak, 6. Jakub Lemieszek, 7. Kacper Panasz, 8. Patryk Gil + 7 zawodników z UKS Rega Bierzwnica.

Dziękujemy Wójtowi Gminy Świdwin Panu Kazimierzowi Lechockiemu za pokrycie kosztów transportu oraz Kierownikowi Referatu Kultury, Sportu i Zdrowia Sebastianowi Basiejko za organizacyjne przygotowanie wyjazdu. Zarząd Uks Avatar Lekowo.

 

Opiekunowie: Krzysztof Gancarz (Avatar), Marta Beata Jalowska (Rega).

Organizatorem obozu jest zaprzyjaźniona z Gminą Świdwin, Gmina Sanitz.