| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Drukuj Email

Berkanowo – to nieduża wieś o układzie wielodrożnicy, siedziba sołectwa. Powierzchnia sołectwa to 22,9 km2. W Berkanowie mieszkają 104 osoby.

 

            Historia

W 1811 r. w Berkanowie gospodarowało 9 chłopów pełnorolnych i 1 średniorolny, z których do 1821 r. pięciu utraciło gospodarstwa. Pozostałych uwłaszczono w 1823 r. - w zamian za wolność mieli oni dostarczać powodów, zboża, nasion i paszy (z możliwością zamiany na gotówkę). Do 1884 r. przetrwały tylko dwa gospodarstwa. W połowie XIX w. we wsi działał młyn wodny. Na początku XX w. był tu największy prywatny majątek ziemski w gminie (1380 ha), który sukcesywnie rozparcelowywano. W 1926 r. wybudowano szosę do Ząbrowa. Wyzwolenie przynieśli żołnierze polscy 6 marca 1945 r. Do 1954r. Berkanowo znajdowało się w gminie Lekowo w powiecie białogardzkim.
Obecnie jest siedzibą sołectwa obejmującego Berkanowo, Głuszkowo i Ząbrowo. Wieś jest zwodociągowana i oświetlona.

 

Co warto zobaczyć?

W Berkanowie znajduje się neogotycki kościół kamienny z XIXw. p.w. Św. Kazimierza, wyświęcony 10 listopada 1947 r., położony w granicach parku. We wschodniej części Berkanowa, przy zabudowaniach folwarcznych, mieści się park krajobrazowy o powierzchni 5 ha, datowany na XVIII w. Na drzewostan parku składa się ok. 3.000 drzew w wieku od 100 do 250 lat, otoczonych pasem ochrony ekologicznej o szerokości 50 m. W Berkanowie, naprzeciwko kościoła, rośnie jesion wyniosły o obwodzie 6 m i wysokości 34 m - pomnik przyrody.