Oparzno to duża wieś położona w odległości 7 km na zachód od Świdwina. Jest siedzibą sołectwa, zajmującego obszar 21,1 km2. W skład sołectwa wchodzą także wsie Lipce, Gola Górna, Gola Dolna. Oparzno to typowa ulicówka – wieś jednodrożna o zwartej zabudowie po obu stronach drogi. Oparzno położone jest przy największym w gminie jeziorze o takiej samej nazwie.
Historia Oparzno to wieś o średniowiecznej metryce. Stanowiła lenno miasta. W 1722r. wieś poważnie ucierpiała wskutek pożaru. Spłonął kościół i część zabudowań. W 1729r. w Oparznie wzniesiono kościół. Mieszkańcy wsi zajmowali się uprawą roli i w niewielkim stopniu połowem ryb. W czerwcu 1760r. przebywały tu wojska kozackie armii carskiej. W 1882r. majątek ziemski obejmował 959 ha. Funkcjonowała tu krochmalnia, gorzelnia, wytwórnia drożdży prasowanych i cegielnia. W 1885r. uruchomiono pomocniczy punkt pocztowy. Wieś została wyzwolona 4 marca 1945r.
Co warto zobaczyć? W Oparznie warto zobaczyć zabytkowy, murowany kościół z 1729r. wraz z cmentarzem przykościelnym, założony na początku XVIII w. Można obejrzeć także zespół pałacowo-parkowy położony nad jeziorem Opatrzno. Pałac, założony na planie wydłużonego prostokąta, to obiekt murowany, o zróżnicowanej bryle pokrytej wielospadowym układem dachów. Na osi pałacu znajduje się aleja dojazdowa obsadzona kasztanami. Godny uwagi jest naturalistyczno-eklektyczny park z 1870 r. o pow. 6,0 ha, który zachował: aleje grabową i dębową, staw o ciekawym kształcie, nabrzeżny ciąg spacerowy, ładne kompozycje drzew. Park jest nie ogrodzony. Wzdłuż jego granic ustalono pas ochrony ekologicznej o szerokości 50 m. Piękno jeziora, otaczającego je parku, bogactwo fauny i flory przyczyniły się do powstania wzdłuż brzegu ścieżki turystyczno-dydaktycznej pt. „Jezioro czapli”. Przybliżona długość ścieżki to 1,5 km. Wzdłuż jej trasy ustawiono siedem tablic dydaktycznych.
|