| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Poczytajmy po niemiecku Drukuj Email
środa, 30 października 2013 12:42

alt            Ogromny zbiór literatury niemieckojęzycznej został uroczyście przekazany czytelnikom Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Jana Śpiewaka w Świdwinie.

Jest to efekt współpracy kilku samorządów lokalnych, Konsulatu Generalnego Niemiec w Gdańsku i wielu ludzi dobrej woli, którzy zaangażowali się w tę inicjatywę. Szczególnie należy tu wyróżnić trzy osoby: Karinę Karwowską, Barbarę Kirchhainer oraz Thomasa Simona.

            - Pomysł taki zrodził się w 2012 roku – mówi inicjatorka akcji, Karina Karwowska, nauczycielka języka niemieckiego z Zespołu Szkół w Lekowie. – Początkowo miał to być zbiór około 200 – 300 książek dla dzieci i młodzieży. Wystąpiliśmy z pismami do wydawnictw i instytucji z krajów niemieckojęzycznych. Jeden list został wysłany także do gminy Sanitz zaprzyjaźnionej z gminą wiejską Świdwin.

Okazało się, że właśnie w Sanitz - głównie za sprawą Barbary Kirchhainer - akcja spotkała się z największym oddźwiękiem. Tak wielkim, że przerosła wszelkie oczekiwania organizatorów. Udało się zebrać kilka tysięcy książek. Większość pochodzi z Sanitz, część z Biblioteki Centralnej w Berlinie, z Ambasady Szwajcarii, z Konsulatu Generalnego Niemiec oraz z wydawnictw niemieckich. W zbiorze znajdują się przede wszystkim leksykony, encyklopedie, powieści znanych autorów. Jest także sporo książek z ilustracjami, przeznaczonych dla najmłodszych czytelników, którzy nie znają jeszcze dobrze języka niemieckiego.

            W akcję włączył się także samorząd miasta Świdwin, który udostępnił Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną. Księgozbiór wzbogaciło około 1500 książek niemieckojęzycznych. Uroczystość ich przekazania odbyła się 29 października. Uczestniczyli w niej przedstawiciele wszystkich świdwińskich samorządów. Miasto Świdwin reprezentowali burmistrz Jan Owsiak i przewodniczący Rady Miasta Henryk Klaman, powiat świdwiński – przewodnicząca Rady Miasta Danuta Malitowska starosta Mirosław Majka, natomiast gminę wiejską Świdwin - wójt Zdzisław Pawelec. Nie mogło oczywiście zabraknąć burmistrza partnerskiej gminy Sanitz Joachima Hünecke. Inicjatywę objął patronatem Konsulat Generalny Niemiec w Gdańsku, który reprezentowała Friedrun Keltsch – Rączka. Spotkanie było okazją do prezentacji działań szkoły w Lekowie na rzecz upowszechniania języka niemieckiego wśród uczniów. Symboliczne przecięcie wstęgi zwieńczyło wielomiesięczną pracę.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do korzystania z niemieckojęzycznego zbioru książek w świdwińskiej bibliotece.

 

Grzegorz Szczepański