| aktualności | inwestycje | gospodarka odpadami | archiwum | kontakt | mapa stronyMapaGminy maly

herb
header

Projekt Wiejska Akademia Integracji Społecznej w Klępczewie zakończony Drukuj Email
piątek, 10 września 2010 01:00

ppwowOd lutego do końca czerwca br. w ramach środków PPWOW w Klępczewie był realizowany projekt „Wiejska Akademia Integracji Społecznej WSPÓLNOTA w Klępczewie”. Jak sama nazwa wskazuje - celem projektu była integracja społeczności zarówno z miejscowości Klępczewo jak i okolic.
Zrealizowano ogółem 250 godzin zajęć, warsztatów, porad oraz spotkań integracyjnych, a w projekcie wzięło udział ok. 150 osób z miejscowości: Klępczewo, Cieszyno, Rusinowo. Oferta była skierowana do dzieci, młodzieży, osób starszych oraz rodzin - każdy mógł znaleźć tu coś dla siebie.

 

W Klubie Seniora, gdzie spotykały się głównie Panie, można było miło i pożytecznie spędzić czas wolny. Zrealizowano ponad 50 godzin zajęć rękodzielniczych, ruchowych, muzycznych. Osoby starsze po raz pierwszy od wielu lat wyszły z domów po to aby spędzić przyjemnie czas, a przy tym nauczyć się czegoś lub poprawić swój stan zdrowia i samopoczucie na ćwiczeniach.

 

Punkt Wsparcia to zdaniem uczestników, korzystających z porad i wsparcia (zgodnie z przeprowadzonymi wywiadami), miejsce, które okazało się niezwykle przydatne i potrzebne. Zrealizowano prawie 40 godzin zajęć warsztatowych i porad, z których skorzystało ponad 30 osób. Wśród nich były również dzieci, które w większości po raz pierwszy miały styczność z pedagogiem i psychologiem. Dzięki zajęciom mogły przekonać się, że spotkanie z nimi to nic złego a wręcz przeciwnie – były zadowolone, że uzyskały potrzebną pomoc. Po tych zajęciach zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli zgodnie twierdzą, że zajęcia pomogły im w innym spojrzeniu na problemy, podniosły poczucie własnej wartości.

 

Klub komputerowy cieszył się wyjątkowym zainteresowaniem. Zaplanowano 10 godzin zajęć, a zrealizowano ponad 20 godzin. „Kurs” nauki obsługi komputera przyniósł wiele korzyści dla uczestników, którzy obecnie sami potrafią skorzystać z Internetu, wyszukiwać oferty pracy, pisać CV i podania oraz obsługiwać pocztę elektroniczną.

 

W Klubie Sportowym zrealizowano 59 godzin zajęć. Zajęcia sportowe były prawdziwym hitem tego projektu. Frekwencja i zainteresowanie zajęciami było przeogromne - dzieci, młodzież, dorośli i osoby starsze wręcz upominały się o kolejne wyjazdy na basen czy ćwiczenia fitness. Na wszelkich organizowanych spotkaniach - piknik majowy oraz na powitanie wakacji - zajęcia i konkurencje sportowe cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy projektu chętnie brali w nich udział. Wyjazdy na basen zaowocowały powiększeniem grupy pływających dzieci, a starsze dzieci nauczyły się bezpiecznie skakać do wody.

 

Z zajęć Pomoc w nauce – korzystały dzieci, a nawet rodzice, którzy przychodzili właśnie do nas, żeby w przyszłości mogli pomagać swoim pociechom. Zrealizowano ponadplanowo 4 godziny zajęć. Pomoc była świadczona aż do końca roku szkolnego. Dzięki korepetycjom troje zagrożonych uczniów otrzymało promocję do następnej klasy, a dwoje innych otrzymała szansę poprawki w sierpniu.

 

Uczestnicy projektu korzystający przez te kilka miesięcy z usług Akademii mogli się dużo nauczyć, choć niejednokrotnie wkładali ogrom pracy. Jednak poza pracą były również chwile relaksu i prawdziwej zabawy. Taki właśnie piękny obraz wspólnej zabawy był widoczny na dwóch dużych spotkaniach integracyjnych – PIKNIKU MAJOWYM i NA POWITANIE WAKACJI. W pikniku uczestniczyła większość mieszkańców wsi. Uczestnicy projektu bardzo angażowali się zarówno w przygotowania jak i w udział w pikniku. To spotkanie dało obraz prawdziwej integracji. Odbyło się przedstawienie, w konkurencjach sportowych brali udział rodzice i dzieci, a nawet dziadkowie. Współpraca z tutejszą OSP zaowocowała pokazem sprzętu strażackiego oraz przejażdżką nowym wozem strażackim. Wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku bardzo zbliżyło do siebie ludzi.

 

Piknik był pięknym uwięczeniem trzymiesięcznej pracy i działalności. Frekwencja była wzorowa, przyszły całe rodziny. Wspólna zabawa, grillowanie były okazją do rozmów i wymiany zdań na temat działalności Akademii. Pompowane zjeżdżalnia i zamek do skakania dla dzieci cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Zabawy z wodzirejem były tak ciekawe, że uczestnicy nie chcieli ich kończyć. Piknik odbył się w przyjaznej i rodzinnej atmosferze, wszyscy dobrze się bawili, a po jego zakończeniu - z chęcią pomagali w porządkowaniu. Nieoceniona okazała się po raz kolejny pomoc OSP, która udzielała się przy cięższych pracach przygotowawczych a także pilnowała porządku podczas pikniku.

 

Dzięki uczestnictwie w zajęciach wiele osób nawiązało pierwsze od lat kontakty społeczne i towarzyskie, a u ludzi „zasiedziałych” w domach pojawiło się poczucie bycia potrzebnym innym. Uczestnicy projektu utożsamiają się z Akademią, wykazują też chęć współpracy w przyszłości.
 W trakcie trwania projektu zawiązało się i jest w trakcie rejestracji Stowarzyszenie Przyjaciół Klępczewa „Mieszkańcy Razem”, które zamierza w przyszłości zająć się podobną działalnością.

Justyna Twardys

 

klepczewopiknik-rodzinny

Piknik rodzinny

 

klepczewozajecia-fitness

Zajęcia fitness

 

klepczewozajecia-w-klubie-komputerowym

Zajęcia w klubie komputerowym

 

 klepczewopomoc-w-nauce---korepetycje

Pomoc w nauce

 

klepczewopiknik-majowy---przedstawienie--z-udzialem-dzieci

Piknik majowy – przedstawienie z udziałem dzieci

 

Autor zdjęć: Justyna Twardys

Poprawiony: piątek, 01 października 2010 10:47